Kızıl Kürdistan ve Azerbaycan’ın gerçek tarihi – KÜRT KRAL ile BÜYÜK İSKENDER anlaşması!

Kızıl Kürdistan ve Azerbaycan Tarihi

Bedel Boseli Youtube Kanalı’ndan: Makedonyalı Büyük İskender neden Kürt kralın adını Azerbaycan’a verdi biliyor musunuz? Yoksa Azerbaycan’ın Kürt kralın adı olduğunu bilmiyor muydunuz? Azerbaycan ve Rus Devlet arşivlerindeki belgeleri açıklıuyorum. Bu belgelerde Dağlık Karabağdaki bölge için Kürt ülkesi ve Kürdistan deniliyor. Peki günümüzde Azerbaycanı yöneten Kürtleri biliyor musunuz? Azerbaycan ile Ermenistan arasında 1920’lerde Kürdistan kuruldu… Okumaya devam et Kızıl Kürdistan ve Azerbaycan’ın gerçek tarihi – KÜRT KRAL ile BÜYÜK İSKENDER anlaşması!

Yayım tarihi
Makale olarak sınıflandırılmış

Neden Kürtçe öğrenmeliyiz? Kürt dilinin müthiş avantajları

Neden Kürtçe öğrenmeliyiz

Neden Kürtçe öğrenmeliyiz? Kürtçenin avantajları nelerdir? Kürtçe’nin kökeni ve Kürt tarihi. Neolitik devrim nerede meydana geldi yani tarımcılık ilk nerede icat edildi. Hint Avrupa dil grubu ve dahil olan diller. Ari ve Aryenler.

Beethoven’den Napolyon’a demokrasi dersi ve Eroica

Beethoven ile Napolyon

Dünyanın dört bir yanından 151 orkestra şefi tarafından yapılan oylamada Beethoven’ın “Eroica” olarak adlandırılan 3. senfonisi “tüm zamanların en iyi senfonisi” seçildi. Bu senfonin özgürlük, adalet ve barış üzerine çok ilginç; trajikomik bir hikayesi var. Alman besteci Ludwig van Beethoven bu senfoniyi neden önce Napolyon’a adadı ve daha sonra onun isminin üzerini karaladı, o hışımla karalerken kağıt yırtıldı? Ve neden Ölüm Marşı’nı ikinci bölüme ekledi?

Kürtler’in kökeni, Arya (Aryen) ve Newroz’un gerçek tarihi – 1

Bedel Boseli: Bu makalede Kürtler’in kökeni ve Newroz (Nevruz) baharının gerçek tarihi ele alınacak. Özellikle Kürtlerin ataları Arya diğer adıyla Aryen kavmi ele alınacaktır. Kürt dili ve Kültürü’nün Hurri ve Urartu ile Arya (Aryen, Med, Mitanni) kökenine ışık tutulacaktır. Kürtler kimdir? Kürtlerin tarihi nedir? Sorularına cevap verilecektir. 2. Bölüm için burayı tıklayın

Kürd mü, Kürt mü? Makale yazarları için önemli

Kürt Kürd Nedir

Son zamanlarda Türkçe yazan Kürt yazarlar arasında yaygınlaşan bir yanlışa değinmek istiyorum. Konu alanında (DİJİTAL ROBOTLAR) uzman olduğum için yazarlarımızın bu kısa bilgilendirmeyi önemsemesi gerekir. Bir kelime üzerinden anlattığım bu konuyu Makale yazarları sonuna kadar önemseyerek okumalıdır. Okurken şu bilinmelidir: Bu yazdıklarım kişisel görüş değil teknik bilgidir.

Kürtlerin putperestliğe karşı tarihi İbrahimi mücadelesi

Kürt tarihi, davası ve mücadelesi

Putperestlik ve sınırlar nasıl ortaya çıktı? Putperestliğin din, felsefe ve milliyetçilikle sürüdürlesi. Günümüz isanları farkında olmadan putperest mi? Kürtler ve Kürdistan halklarının neolitik dönemden günümüze ortaya koyduğu devrimci gelişmeler. Kürtlerin tarih boyunca siyasi, dini, kültürel alanlarda verdiği hak ve insanlık mücadelesi.

Kürd’ün devleti mi olur! diyen Türk-İslamcı yazara cevap

Kürtler ve Kürtçe haritası

Bir çok Türk-İslamcı gazetede yayınlanan bir makale Kürtlerin tepkisine sebep oldu. Faşist Türk-İslamcı yazarın yazdığı makalede “Kürt olmak “devletsiz” olmaktır. Kürt “devletsiz” olduğu için “Kürt”tür. Kürtler asırlardır “devletsiz”dir. Kürtlüğün alamet-farikası “devletsiz” yaşamaktır. Devletli Kürt “Kürt” değildir. Eğer “Kürtlük” diye bir şey varsa bu “devletlilik” değil, devletsizliktir. Kürtleri “kürtlükten” çıkarmanın en kestirme yolu, onlara bir devlet dikte etmektir.” ifadelerine yer verilmiş.

Kürt Devleti neden farz: İran’ın el 179 Kürt çocuğu örneği

Halepçe Soykırımı sonrasında Kürtlere “yardım” amacıyla İran askerleri ve sağlık görevlileri bölgeye geldi. Yaralı Kürt çocuklarını tedavi etmek gerekçesiyle götürdü. Ancak bir daha hiç birinden haber alınmadı, ailelerinden gizlendi. Devlet olmayan Kürdistan Bölgesi yönetimi bu çocukları istediğinde İran, “Ancak devlet yönetimi isterse” iade ederiz dedi.