Kürd mü, Kürt mü? Makale yazarları için önemli

Kürt Kürd Nedir
Kürt Kürd Nedir

Son zamanlarda Türkçe yazan yazarlar arasında yaygınlaşan bir yanlışa değinmek istiyorum. Konu alanında (DİJİTAL ROBOTLAR) uzman olduğum için yazarlarımızın bu kısa bilgilendirmeyi önemsemesi gerekir. Bir kelime üzerinden anlattığım bu konuyu Makale yazarları sonuna kadar önemseyerek okumalıdır. Okurken şu bilinmelidir: Bu yazdıklarım kişisel görüş değil teknik bilgidir.

TDK (Türk Dil Kurumu) neden dikkate alınmalıdır?

Türkçe makalelerde “” değil “Kürt” şeklinde yazılmalıdır. Çünkü hem TDK, hem de dijital robotlar böyle istiyor. Açıklayayım;

Türkçe’ye ilişkin kararları biz değil, Türk Dil Kurumu (TDK) verir. Bir makale veya haber yazılırken TDK’nın önerdiği kurallara göre yazılır. Her dilin kendine göre kuralları var, ona göre o dili kullanmak lazım. Bu önem dijital medyada varlık yokluk meselesidir. Çünkü;

Dijital robotlara göre makale yazımı

Bu dil kuralları dışında yazılan makaleyi Google, Yandex, Bing, Facebook, Twitter v.s. kurumların robotları haklı olarak çok daha az insana gösterir. Çünkü hayatın yarısından fazlasına etkide bulunan bu kurumların robotları TDK’yı tanıyor ve ona göre index yani tarama, analiz ve sunum yapıyor. Nitekim bu robotlar için, makalenin doğru yazım kurallarına göre yazılmış olması çok önemlidir.

Örneğin bir yazar Kürtler ile ilgili makalesinde sürekli “Kürd” diye yazarsa, o konu ile ilgili arama yapan insanların ezici çoğunluğu o makaleyi bulamaz, ancak “Kürt” şeklinde yazan Kürt düşmanı faşistlerin ilgili makalelerini bularak yanlış şeyler öğrenir. Ve çok sayıda Kürt yazar bu tuzağa düşüyor.

Kitleler arama motorlarında nasıl arıyor? Neden dikkate alınmalı

Bu robotların “KÜRD” kelimesini kabul ettiklerini varsayalım. Peki arama motorları ve sosyal medyada Kürtler’le ilgili konuları merak edip arayanlar ne diye arar? Tabi ki “Kürd” diye aramaz, “Kürt” diye arama yaparlar ve “Kürt” şeklinde yazanların makalelerini bulup okurlar. Bu açıdan da bakıldığında durumun ciddiyeti ortaya çıkıyor.

Makale yazarken şunu düşünün: “İnsanlar bu konuyu ararken hangi kelimeleri kullanır?” Ve mutlaka o kelimeleri makalenizde 2-3 defa geçirin. Ancak bir kelimeyi çok daha fazla tekrarlayarak abartmayın. Aynı makalede çok tekrarlı yazılan kelimeleri dijital robotlar bir çok sebeple cezalandırır bun sebeplerden biri de hile yapmaya çalıştığınızı düşünerek cezalandırıyor, kitlelere göstermiyor. En önemli kelimeler mutlaka başlıkta ve giriş paragrafında bulunmalıdır. Ve bold (kalın) yapın. Tek defa bold yapılmalıdır. Sizin için makale ile ilgili en önemli olan kelime ise başlığın ilk kelimesi olmalıdır.

Saygılarımla.
Bedel Boseli 
www.bedelboseli.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir