Neden Kürtçe öğrenmeliyiz? Kürt dilinin müthiş avantajları

Neden Kürtçe öğrenmeliyiz

Neden Kürtçe öğrenmeliyiz? Kürtçenin avantajları nelerdir? Kürtçe’nin kökeni ve Kürt tarihi. Neolitik devrim nerede meydana geldi yani tarımcılık ilk nerede icat edildi. Hint Avrupa dil grubu ve dahil olan diller. Ari ve Aryenler.

Kürtlerin putperestliğe karşı tarihi İbrahimi mücadelesi

Kürt tarihi, davası ve mücadelesi

Putperestlik ve sınırlar nasıl ortaya çıktı? Putperestliğin din, felsefe ve milliyetçilikle sürüdürlesi. Günümüz isanları farkında olmadan putperest mi? Kürtler ve Kürdistan halklarının neolitik dönemden günümüze ortaya koyduğu devrimci gelişmeler. Kürtlerin tarih boyunca siyasi, dini, kültürel alanlarda verdiği hak ve insanlık mücadelesi.

Kürd’ün devleti mi olur! diyen Türk-İslamcı yazara cevap

Kürtler ve Kürtçe haritası

Bir çok Türk-İslamcı gazetede yayınlanan bir makale Kürtlerin tepkisine sebep oldu. Faşist Türk-İslamcı yazarın yazdığı makalede “Kürt olmak “devletsiz” olmaktır. Kürt “devletsiz” olduğu için “Kürt”tür. Kürtler asırlardır “devletsiz”dir. Kürtlüğün alamet-farikası “devletsiz” yaşamaktır. Devletli Kürt “Kürt” değildir. Eğer “Kürtlük” diye bir şey varsa bu “devletlilik” değil, devletsizliktir. Kürtleri “kürtlükten” çıkarmanın en kestirme yolu, onlara bir devlet dikte etmektir.” ifadelerine yer verilmiş.

Tarihi Yelda Gecesi ve Kürdistan Bayrağı

Yelda gecesi nedir? Neden kutlanıyor? Kutlama sofrasında neler olmalıdır? Yelda Gecesi Kürt kral Mirdad’ın doğum günü mü? Hıristiyanlar Noel kutlamasını bu Kürt bayramından mı aldı? Yelda kutlamaları Hıristiyanlık öncesinde Avrupa’da nasıl yaygınlaşarak kutlandı? Yelda Gecesi ve Kürt kral Mirdad’ın doğum günü Her 21 Aralık “Şeva Çile” yada “Şeva Yelda” (Yelda Gecesi) olup, Kürd kral Mirdad’ın doğum günüdür. Yunanlılar Mithridates derdi;… Okumaya devam et Tarihi Yelda Gecesi ve Kürdistan Bayrağı

İslam ile Kürtleri kandıranlar – MÜTHİŞ VAAZ!

Vaiz / imam: Mela İhsan RekaniTercüme / Düzenleme: Bedel Boseli VİDEO İÇERİĞİNDEN BAZI BAŞLIKLAR – Kürtlerin vazifesi Kudüs’ün savunması değil, Celewla’dan Kobani’ye kadardır. – Celewla, Kobani, Şengal işgal altında dururken artık eskisi gibi Kürtleri kandırıp Kudüs çöllerine göndermeyecekler, çünkü Kürdistan İmamları gençlerini, evlatlarını eğitiyor. – Allah beni Kürt olarak yarattı. Kürdistan insanlığın beşiğidir. İnsan yoktu,… Okumaya devam et İslam ile Kürtleri kandıranlar – MÜTHİŞ VAAZ!

Kürdistan – Türkiye isim ve bayraklarının İslam’a göre karşılaştırılması

Mazlumder, İstanbul‘un Fatih ilçesindeki Roboski yürüyüşüne Türk milliyetçisi bir grup saldırı düzenledi. Saldırının bahanesi “Ümmetin yolu Kürdistan’dan geçer” pankartıydı. Saldırgan grup “Burası Fatih burada Kürdistan lafını kullanamazsınız” diyerek tekbir çekiyordu. Onlar kendilerince İslam adına oradaydılar ve Kürdistan tabiri “din dışı, karşı cihat edilesi bir şeymiş”. Bu yüzden “Kürdistan” ismine saldırıyı tekbir sesleri eşleğinde gerçekleştiriyorlardı. Makale: Bedel… Okumaya devam et Kürdistan – Türkiye isim ve bayraklarının İslam’a göre karşılaştırılması

Kürt birliğinin mimarı İdris Barzani kimdir?

Mustafa Barzani’nin oğlu İdris Barzani, 1944 yılında Barzan köyünde, “Kürdistan ulusu için 3. Barzani devrimi” mücadelesi şartlarında doğdu, 31.01.1987’de Urmiye’de kendi yurdunda mülteci bir lider olarak vefat etti. İdris Barzani şimdiki Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin babasıdır.

Kürdistan Yönetimi’nde Halklar ve Haklar

Kürdistan Bölgesi farklı ulus ve inanç kesimlerine tanıdığı anayasal haklar Ortadoğu’ya güzel bir örnek niteliğindedir. Anadilde eğitim hakkı, 5 resmi dil, diyanet işlerinde 8 ayrı dinin 8 temsilcisinin olması dikkate değer örneklerdir. Kürdistan Bölgesi’nde ulusların hakları Barzani liderliğindeki Kürdistan Federasyonu‘nda 5 resmi dil var, Diyanette eşit yetkilere sahip 8 ayrı dinin temsilcisi var. Her millet… Okumaya devam et Kürdistan Yönetimi’nde Halklar ve Haklar