Neden Kürtçe öğrenmeliyiz? Kürt dilinin müthiş avantajları

Neden Kürtçe öğrenmeliyiz

Neden Kürtçe öğrenmeliyiz? Kürtçenin avantajları nelerdir? Kürtçe’nin kökeni ve Kürt tarihi. Neolitik devrim nerede meydana geldi yani tarımcılık ilk nerede icat edildi. Hint Avrupa dil grubu ve dahil olan diller. Ari ve Aryenler.

Kürtçe’nin Mir’i Celadet Ali Bedirhan kimdir?

Celadet Bedirhan, Botan’ın Kürt kralı Mir Bedirhan’ın torunudur. Osmanlı Devleti tarafından sürgün edildiği İstanbul’da büyüyen Celadet Kürt dili ve aydınlanması için devrim yaptı. Kürtçe Latin alfabesini hazırladı ve Hawar dergisini çıkardı.

Hep Kürt Kalacağız; Kürt ulusunun insanlığa mesajı – Muhteşem Türkçe Altyazılı şarkı

https://www.youtube.com/watch?v=EOQ3NeBEn0c

İbrahim Ahmed’in muhteşem “Hep Kürt kalacağız” (Her kurd ebin) isimli eseri. İstifade etmeniz için bu Kürtçe şaheseri Türkçe altyazılı olarak hazırladım. İbrahim Ahmed tarafından yazılan, Kürtlerin hak davası, Kürt tarihi ve mücadelesine ilişkin müthiş bir eserdir.

20. yüzyıl öncesi Kürt edebiyatçılar; 80 isim, 20’si kadın

20’inci yüzyıl öncesi Kürt edebiyatçılar; bu liste 80 kişiden oluşuyor. 20’si kadın edebiyatçı. Kürt klasik eserleri, kültür ve tarihine ilişkin eserler istilacı devletler tarafından imha edildi. Evlerinde bulunduranlar ise cezalandırıldı. Onun için büyük bir imha süreci yaşandı.