Beethoven’den Napolyon’a demokrasi dersi ve Eroica

Beethoven ile Napolyon

Dünyanın dört bir yanından 151 orkestra şefi tarafından yapılan oylamada Beethoven’ın “Eroica” olarak adlandırılan 3. senfonisi “tüm zamanların en iyi senfonisi” seçildi. Bu senfonin özgürlük, adalet ve barış üzerine çok ilginç; trajikomik bir hikayesi var. Alman besteci Ludwig van Beethoven bu senfoniyi neden önce Napolyon’a adadı ve daha sonra onun isminin üzerini karaladı, o hışımla karalerken kağıt yırtıldı? Ve neden Ölüm Marşı’nı ikinci bölüme ekledi?

Hep Kürt Kalacağız; Kürt ulusunun insanlığa mesajı – Muhteşem Türkçe Altyazılı şarkı

https://www.youtube.com/watch?v=EOQ3NeBEn0c

İbrahim Ahmed’in muhteşem “Hep Kürt kalacağız” (Her kurd ebin) isimli eseri. İstifade etmeniz için bu Kürtçe şaheseri Türkçe altyazılı olarak hazırladım. İbrahim Ahmed tarafından yazılan, Kürtlerin hak davası, Kürt tarihi ve mücadelesine ilişkin müthiş bir eserdir.

Kürdistan Cumurbaşkanı Qazi Muhammed anısına: 2×2=1

https://www.youtube.com/watch?v=NuXH-AQGH8g

Kürdistan Cumhuriyeti (1946) Cumhurbaşkanı Qazi Muhammed‘in 2×2=1 sohbetinden ilham alınarak yazılmış ve okunmuş bir şiir. Videoya bir kaç önemli tarihi not ekledim. Video, şiir ve çevirisi / tercüme Qazi Muhammed kimdir? (1900-1947) Şiir’den bir bölüm: “Fakat sadece şunu bilirim;Bedenimi paramparça etseler, Beni kurşuna dizseler, idam etseler! Yüreğim şunu söyler: Kürdistanım tek bir vatandır.Dört olmaz! Dört olmaz!” Atamız Qazi Muhammed 1946 yılında kurulmuş Kürdistan… Okumaya devam et Kürdistan Cumurbaşkanı Qazi Muhammed anısına: 2×2=1